Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla
Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego

Leopold Godowski International
Piano Competition "Young Virtuoso"

Wybierz poniższe logo aby przetłumaczyć stronę
dzięki usłudze "Google Translate".

Polish English Russian

 

Paweł Wakarecy

ur. 14 X 1987 Toruń

 

Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Wcześniej kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, 9 lat będąc w klasie fortepianu mgr Ewy Skarżewskiej.

Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży: Żagań (1996), Gorzów Wlkp. (1998), Jelenia Góra (1999), Szafarnia (2001), Konin (2002), Siedlce (2002), Kraków (2003).
Laureat nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007).
Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009).
Zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).

Podopieczny Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2005), Stypendysta Prezesa Rady Ministrów (2004, 2005) Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2007, 2010, 2011), Prezydenta Miasta Torunia (2004, 2005, 2007, 2008, 2010). W 2012 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury stypendium programu „Młoda Polska”, które przeznaczył na zakup fortepianu.

Koncertował w wielu miastach Polski – m.in. dwukrotnie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, jak również za za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Anglii, Belgii, Chinach, Japonii.
W 2012 wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” odbył turnee koncertowe po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie.
W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce.

Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Podkarpackiej, Lubelskiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata.
Koncertował m. in. pod batutą Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego,  Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Piotra Sułkowskiego, Piotra Borkowskiego, Mario Kosika, Mitsuyoshi Oikawy.

Ma w swoim dorobku 2 płyty CD, pierwsza (2010) wydana przez NIFC zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga – wydana przez CD Accord jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.